Akupresura

Akupresura zwana inaczej refleksoterapią jest pochodną akupunktury. Wywodzi się z medycyny chińskiej, a polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała. Punkty te nazywają się receptorami. Są to unerwione miejsca pozostające w ścisłym związku z określonymi organami. Poprzez masaż receptorów osiągamy ich lepsze ukrwienie, a co za tym idzie, również ukrwienie określonego narządu. Dlaczego i w jaki sposób to się odbywa nauka jeszcze nie wyjaśniła do końca. Mamy jednak szereg dowodów na potwierdzenie skuteczności masażu receptorów. Ten leczniczy masaż pozwala przywrócić zdrowie, poprawić samopoczucie, zwiększyć energię i siły regenerujące organizm.

BARDZO WAŻNE Akupresura wykorzystuje punkty akupunkturowe. Masaż zaczynamy zawsze od lewej nogi i od śródstopia. Kolejność masowania receptorów.

Kolejność masowania receptorów.

  • Nerki, przewód moczowy i pęcherz moczowy, aby substancje trujące wyzwolone wskutek masażu zostały wydalone i nie przedostały się do krwioobiegu.
  • Głowa - centrum sterujące każdym narządem.
  • Żołądek, jelita, wątroba i trzustka - narządy odtruwające i przemiany materii. Od ich działania zależy, czy występują produkty regeneracyjne dla każdego narządu.
  • Punkty limfatyczne - wskutek czego zagwarantowany jest rozpad produktów osadowych i wystarczająca ilość przeciwciał.
  • Pozostałe punkty różne w zależności od schorzenia wg wykazu chorób i receptorów.


Kolejność i ilość receptorów nie jest przypadkowa w momencie istnienia choroby nigdy nie jest osłabiony tylko jeden organ. Wszystkie narządy pozostają w zależności wobec siebie, jedno uszkodzenie powoduje inne. Dlatego należy usprawnić pracę całego organizmu. Każdy receptor powinien być masowany ok. 2 - 3 minut. Codziennie masujemy receptory na obydwóch stopach. Na początku możliwe są niewielkie reakcje negatywne /opuchnięcie, nasilenie objawów choroby/ i pozytywne /zwiększone oddawanie moczu/. Należy nadmienić, że w przypadkach ostrych /atak serca, atak kolki, migreny/ masujemy natychmiast t y l k o odpowiednią strefę.

Zalecenia

Wiedząc o tym, że na naszych stopach istnieją receptory organów całego ciała zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne dla naszego zdrowia jest zdrowie i dobry stan naszych stóp. Dbając o stopy możemy przy okazji poprawić ukrwienie wszystkich narządów naszego ciała. Dlatego pamiętajmy o:

  • moczeniu stóp w solach
  • usuwaniu zgrubień i nagniotków
  • używaniu różnego rodzaju wałków do masażu stóp
  • używaniu wkładek do butów z uwypuklonymi receptorami
  • noszenia specjalnego obuwia pobudzającego receptory