Badanie tętna

Ostatnim z Czterech Rodzajów Badania jest praca lekarza z pacjentem: przy pomocy rąk”. Są dwa aspekty dotykania, które powinny być wzięte pod uwagę: badanie palpacyjne ciała oraz mierzenie tętna. Badanie tętna ma tak wielkie znaczenie w medycynie chińskiej, że wokół tej metody diagnostycznej zbudowano mistyczną otoczkę, podnosząc ją do rangi sztuki. Omówimy teraz obydwa aspekty dotykania, zaczynając od badania palpacyjnego.

Badanie palpacyjne polega na systematycznym dotykaniu powierzchni ciała, które pomaga odkryć zewnętrzne czy wewnętrzne zaburzenie. Wyróżniamy trzy czynniki, na które powinno się zwrócić uwagę.

TĘTNO:

W medycynie chińskiej badanie tętna uważane jest za najważniejszą metodę diagnostyczną. Zwraca się uwagę na rodzaj tętna, mierzonego w różnych miejscach na nadgarstku. Wyróżnia się około dwudziestu ośmiu cech pulsu. Który można wyczuć w trzech różnych pozycjach i na trzech głębokościach na nadgarstkach obu rąk, a każdy z nich można interpretować w odmienny sposób. Każdy początkujący lekarz, zajmujący się medycyną chińską, przekonuje się szybko, że badanie i interpretacja tętna jest czymś więcej niż zwykłą sztuką leczenia i wymaga praktyki pod okiem doświadczonego lekarza.